Zauważasz u siebie ostatnio problemy ze zrozumieniem tego, co mówią do Ciebie Twoi bliscy? Głośność oglądanych przez ciebie filmów i programów znacznie przekracza normę? Te sytuacje mogą świadczyć o problemach ze słuchem. Zwlekanie z zakupem może prowadzić do przykrych konsekwencji wywołanych długotrwałym problemem ze słyszeniem. Należy pamiętać iż dobry słuch to:

 

  1. swobodne prowadzenie rozmowy: dobre rozumienie i aktywne włączanie się do rozmowy  w gronie kilku osób na spotkaniu rodzinnym,  w towarzystwie, czy w pracy.
  2. prawidłowa identyfikacja źródła dźwięku: to ważne dla Twojego bezpieczeństwa, np, kiedy musisz w porę zareagować na nadjeżdżający samochód lub tramwaj.
  3. znacznie lepsza jakość dźwięku: łatwiejsze rozróżnianie i rozpoznawanie poszczególnych dźwięków, nawet tych podobnych do siebie.
  4. słyszenie bez zakłóceń: dźwięki z otoczenia, np. szum samochodów,  znacznie bardziej zakłócają rozmowę  gdy słyszymy tylko jednym uchem.
  5. łagodny odbiór ostrych dźwięków: hałasy i uciążliwe dźwięki słyszane jednym  uchem brzmią nienaturalnie głośniej niż  dwojgiem uszu.
  6. dobre rozumienie mowy: niemal dwukrotnie głośniej słyszymy cichą  rozmowę dwojgiem uszu niż jednym uchem.
  7. zapobieganie dalszemu  pogarszaniu się słuchu: długotrwały brak bodźców prowadzi do tzw. deprywacji  słuchu, a także do trudności w rozumieniu mowy.