Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2013 roku daje prawo do refundacji dwóch aparatów słuchowych, przy stwierdzonym średnim niedosłuchu powyżej 40dB. Dzięki temu, każdy, kto cierpi na niedosłuch (m.in. renciści, emeryci) mogą cieszyć się dostępem do dwóch aparatów słuchowych.
Zauważasz u siebie ostatnio problemy ze zrozumieniem tego, co mówią do Ciebie Twoi bliscy? Głośność oglądanych przez ciebie filmów i programów znacznie przekracza normę? Te sytuacje mogą świadczyć o problemach ze słuchem. Zwlekanie z zakupem może prowadzić do przykrych konsekwencji wywołanych długotrwałym problemem ze słyszeniem. Należy pamiętać iż dobry słuch to:
- swobodne prowadzenie rozmowy: dobre rozumienie i aktywne włączanie się do rozmowy w gronie kilku osób na spotkaniu rodzinnym, w towarzystwie, czy w pracy.
- prawidłowa identyfikacja źródła dźwięku: to ważne dla Twojego bezpieczeństwa, np, kiedy musisz w porę zareagować na nadjeżdżający samochód lub tramwaj.
- znacznie lepsza jakość dźwięku: łatwiejsze rozróżnianie i rozpoznawanie poszczególnych dźwięków, nawet tych podobnych do siebie.
- słyszenie bez zakłóceń: dźwięki z otoczenia, np. szum samochodów, znacznie bardziej zakłócają rozmowę gdy słyszymy tylko jednym uchem.
- łagodny odbiór ostrych dźwięków: hałasy i uciążliwe dźwięki słyszane jednym uchem brzmią nienaturalnie głośniej niż dwojgiem uszu.
- dobre rozumienie mowy: niemal dwukrotnie głośniej słyszymy cichą rozmowę dwojgiem uszu niż jednym uchem.
- zapobieganie dalszemu pogarszaniu się słuchu: długotrwały brak bodźców prowadzi do tzw. deprywacji słuchu, a także do trudności w rozumieniu mowy.