Dziecko

Jak zadbać o słuch dziecka?

Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasze dzieci były zdrowe i bezpieczne. Dbamy o nie na każdym kroku. Możliwie jak najwcześniejsze zadbanie o słuch dziecka powinno być jedną z rzeczy, które robimy dla zdrowia i komfortu naszych dzieci, które są bardzo często narażone na głośne dźwięki. Zadbaj o słuch swojego dziecka już teraz, przestrzegając tych kilku prostych reguł. Jak prawidłowo dbać o słuch swojego dziecka?

Niektórych hałasów – takich jak ten panujący na szkolnym korytarzu – nie da się uniknąć. Warto jednak kontrolować te, których uniknąć się da: dzieci nie powinny słuchać głośnej muzyki ze słuchawek (dorośli zresztą też!), podkręcać maksymalnie regulatora dźwięku podczas grania w gry komputerowe oraz bawić się hałaśliwymi zabawkami (niektóre pistolety-atrapy potrafią wydawać dźwięki o bardzo szkodliwej dla słuchu głośności blisko 100 dB!).  Zgodnie z badaniami Center of Hearing and Communication, ponad 15% dzieci w wieku od 6 do 19 lat cierpi na wady słuchu przynajmniej na jedno ucho. Grające zabawki, zbyt głośne oglądanie telewizji, głośne słuchanie muzyki to najczęstsze błędy. W miarę możliwości warto ograniczyć też przebywanie małych dzieci w pobliżu hałaśliwych sprzętów domowych: odkurzacza, blendera kielichowego czy pralki. Jeśli zabierasz dziecko na koncerty, bezwzględnie zaopatrz się w dostosowane do potrzeb dzieci ochronniki słuchu.

Pozornie wydaje się że dziecko nie ma problemów ze słyszeniem, dlatego warto to skonsultować się z diagnostą, który rozwieje nasze wątpliwości. Należy także zwracać uwagę na codzienne nawyki.  Jeżeli dziecko często ogląda telewizję, warto kontrolować  jak ogląda tj: odległość od ekranu oraz głośność. Aby uniknąć potencjalnie szkodliwych infekcji układu słuchowego, dobrze jest edukować dziecko na temat higieny. Być może najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla słuchu malucha, jest wczesne nauczenie go szacunku dla słuchu. Od najmłodszych lat ucz go unikania hałasów i korzystania z ochronników słuchu lub zatyczek do uszu w sytuacjach, gdy hałas jest nieunikniony. Nie dawaj też złego przykładu, słuchając głośnej muzyki czy podkręcając dźwięk telewizora. Słuch to jeden z kluczowych zmysłów człowieka. Niestety, problemy z jakością słyszenia mogą pojawić się również u dzieci.

Call Now Button